blue 5.0 W/mK ultra soft Thermal Gap Filler TIF100-50-05E with Adhesive Coating Silicone Rubber sheet -50 to 200℃
China Dongguan Ziitek Electronic Materials & Technology Ltd. certification
—— Peter Goolsby
—— Antonello Sau
—— Chris Rogers
I'm Online Chat Now
Large Image :  blue 5.0 W/mK ultra soft Thermal Gap Filler TIF100-50-05E with Adhesive Coating Silicone Rubber sheet -50 to 200℃
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: ZIITEK
Certification: UL and RoHs
Model Number: TIF100-50-05E
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1000pcs
Price: negotiation
Packaging Details: 1000pcs/bag
Delivery Time: 3-5work days
Supply Ability: 10000/day
Detailed Product Description
Volume Resistivity: 8X1012Ohm-meter Specific Gravity: 2.85 G/cc
Heat Capacity: 1 L /g-K Color: Blue
Continuos Use Temp: -50 To 200℃ Hardness: 35 Shore 00
Highlight:
thermally conductive filler
thermal conductivity silicone
Thermal Gap Filler Blue Color
Company Profile
Features:
>  Good thermal conductive:5.0 W/mK
>  Naturally tacky needing no further adhesive coating
>  Soft and Compressible for low stress applications
>  Available in varies thickness
Applications:
>  LED TV and LED-lit lamps
>  RDRAM memory modules
>  Micro heat pipe thermal solutions
>  Automotive engine control units
>  Telecommunication hardware
>  Handheld portable electronics
>  Semiconductor automated test equipment (ATE)
Typical Properties of TIF™100-50-05E Series
Color
Blue
Visual Composite Thickness hermalImpedance
@10psi
(℃-in²/W)
Construction &
Compostion
Ceramic filled silicone rubber
*** 10mils / 0.254 mm 0.21
20mils / 0.508 mm 0.27
Specific Gravity
2.80 g /cc ASTM D297
30mils / 0.762 mm
0.39
40mils / 1.016 mm
0.43
Heat Capacity
1 l /g-K ASTM C351
50mils / 1.270 mm
0.50
60mils / 1.524 mm
0.58
Hardness
35 Shore 00 ASTM 2240
70mils / 1.778 mm
0.65
80mils / 2.032 mm
0.76
Tensile Strength
55 ps
ASTM D412
90mils / 2.286 mm
0.85
100mils / 2.540 mm
0.94
Continuos Use Temp
-50 to 200℃
110mils / 2.794 mm
1.00
120mils / 3.048 mm
1.07
Dielectric Breakdown Voltage
>10000 VAC ASTM D149
130mils / 3.302mm
1.16
140mils / 3.556 mm
1.25
Dielectric Constant
7.5 MHz ASTM D150
150mils / 3.810 mm
1.31
160mils / 4.064 mm
1.38
Volume Resistivity
8X1012Ohm-meter ASTM D257
170mils / 4.318 mm
1.43
180mils / 4.572 mm
1.50
Fire rating
94 V0
equivalent UL
190mils / 4.826 mm
1.60
200mils / 5.080 mm
1.72
Thermal conductivity
5.0 W/m-K ASTM D5470 Visua l/ ASTM D751 ASTM D5470
Standard Thicknesses:
0.010" (0.25mm)       0.020" (0.51mm)       0.030" (0.76mm)       0.040" (1.02mm)       0.050" (1.27mm)       0.060" (1.52mm)       0.070" (1.78mm)       0.080" (2.03mm)       0.090" (2.29mm)       0.100" (2.54mm)       0.110" (2.79mm)       0.120" (3.05mm)       0.130" (3.30mm)       0.140" (3.56mm)       0.150" (3.81mm)       0.160" (4.06mm)       0.170" (4.32mm)       0.180" (4.57mm)       0.190" (4.83mm)       0.200" (5.08mm)
Consult the factory alternate thickness.
Standard Sheets Sizes:
8" x 16"(203mm x 406mm)   16" x 18"(406mm x 457mm)
TIF™ series Individual die cut shapes can be supplied.
Packaging Details & Lead time
The packaging of thermal pad
1.with PET film or foam-for protection
2. use Paper Card To Separate Each Layer
3. export carton inside and outside
4. meet with customers' requirement-customized
Lead Time :Quantity(Pieces):5000
Est. Time(days): To be negotiated
blue 5.0 W/mK ultra soft Thermal Gap Filler TIF100-50-05E with Adhesive Coating Silicone Rubber sheet -50 to 200℃ 0