3 W/m-K Silicone Rubber Thermal Gap Filler For Automotive Engine Control Units45 Shore 00 TIF100-30-02s
China Dongguan Ziitek Electronic Materials & Technology Ltd. certification
—— Peter Goolsby
—— Antonello Sau
—— Chris Rogers
I'm Online Chat Now
Large Image :  3 W/m-K Silicone Rubber Thermal Gap Filler For Automotive Engine Control Units45 Shore 00 TIF100-30-02s
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: ZIITEK
Certification: UL and RoHs
Model Number: TIF100-30-02s
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1000pcs
Price: negotiation
Packaging Details: 1000pcs/bag
Delivery Time: 3-5work days
Supply Ability: 10000/day
Detailed Product Description
Thermal Conductivity& Compostion: 3 W/m-K Specific Gravity: 2.01 G/cc
Heat Capacity: 1 L /g-K Color: Gray
Continuos Use Temp: -40 To 160℃ Hardness: 45 Shore 00
Highlight:
high temperature phase change materials
thermal conductivity silicone
3 W/m-K Thermal Gap Filler
Company Profile
Features:
>  Good thermal conductive:  3.0 W/mK
> Moldability for complex parts
>  Soft and Compressible for low stress applications
>  Available in varies thickness
>Broad range of hardnesses available
>RoHS compliant
>UL recognized
Applications:
>  High speed mass storage drives
> cooling components to the chassis of frame
>  Automotive electronics
>  RDRAM memory modules
>  Audio and video components
>  Telecommunication hardware
>  Handheld portable electronics
>GPS navigation and other portable devices
>Monitoring the Power Box
Typical Properties of TIF™100-30-02S Series
Color
gray
Visual Composite Thickness hermalImpedance
@10psi
(℃-in²/W)
Construction &
Compostion
Ceramic filled silicone rubber
*** 10mils / 0.254 mm 0.21
20mils / 0.508 mm 0.27
Specific Gravity
2.01 g /cc ASTM D297
30mils / 0.762 mm
0.39
40mils / 1.016 mm
0.43
Heat Capacity
1 l /g-K ASTM C351
50mils / 1.270 mm
0.50
60mils / 1.524 mm
0.58
Hardness
45 Shore 00 ASTM 2240
70mils / 1.778 mm
0.65
80mils / 2.032 mm
0.76
Tensile Strength
40 ps
ASTM D412
90mils / 2.286 mm
0.85
100mils / 2.540 mm
0.94
Continuos Use Temp
-40 to 160℃
110mils / 2.794 mm
1.00
120mils / 3.048 mm
1.07
Dielectric Breakdown Voltage
>1500~>5500 VAC ASTM D149
130mils / 3.302mm
1.16
140mils / 3.556 mm
1.25
Dielectric Constant
5.5 MHz ASTM D150
150mils / 3.810 mm
1.31
160mils / 4.064 mm
1.38
Volume Resistivity
6.3X1012Ohm-meter ASTM D257
170mils / 4.318 mm
1.43
180mils / 4.572 mm
1.50
Fire rating
94 V0
equivalent UL
190mils / 4.826 mm
1.60
200mils / 5.080 mm
1.72
Thermal conductivity
 3.0 W/m-K ASTM D5470 Visua l/ ASTM D751
ASTM D5470
3 W/m-K Silicone Rubber Thermal Gap Filler For Automotive Engine Control Units45 Shore 00 TIF100-30-02s 0
Packaging Details & Lead time
The packaging of thermal pad
1.with PET film or foam-for protection
2. use Paper Card To Separate Each Layer
3. export carton inside and outside
4. meet with customers' requirement-customized
Lead Time :Quantity(Pieces):5000
Est. Time(days): To be negotiated
Standard Sheets Sizes:
8" x 16"(203mm x 406mm)   16" x 18"(406mm x 457mm)
TIF™ series Individual die cut shapes can be supplied.
Certifications:
ISO9001:2015
ISO14001: 2004 IATF16949:2016
IECQ QC 080000:2017
UL
Advantage
Ziitek has independent R&D team. This team is experience, rigorous and pragmatic.
Q&A
Q: How to find a right thermal conductivity for my applications
16" x 18"(406mm x 457mm)