3.2W/Mk Light Blue Ultra Soft Thermal Gap Filler Pad TIF5140S 45 Shore 00 For Notebook
China Dongguan Ziitek Electronic Materials & Technology Ltd. certification
—— Peter Goolsby
—— Antonello Sau
—— Chris Rogers
I'm Online Chat Now
Large Image :  3.2W/Mk Light Blue Ultra Soft Thermal Gap Filler Pad TIF5140S 45 Shore 00 For Notebook
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: ZIITEK
Certification: UL and RoHs
Model Number: TIF™5140S Series
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1000pcs
Price: negotiation
Packaging Details: 1000pcs/bag
Delivery Time: 3-5 work days
Supply Ability: 100000pcs/day
Detailed Product Description
Construction & Compostion: Ceramic Filled Silicone Rubber Thermal Conductivity: 3.2W/m-K
Hardness: 45 Shore 00 Specific Gravity: 3.0g/cc
Continuos Use Temp: -40 To 160℃ Dielectric Breakdown Voltage: >5500 VAC
Colour: Blue Flame Rating: 94 -V0
Highlight:
Notebook Thermal Gap Filler Pad
Ultra Soft Thermal Gap Filler Pad
Thermal Gap Pad For Notebook
China company supplied 3.2W/mk light blue Ultra Soft Thermal Gap Pad TIF™5140S 45 shore 00 for notebook
Company Profile
Features
>  Good thermal conductive: 3.2 W/mK
>  Naturally tacky needing no further adhesive coating
>  Soft and Compressible for low stress applications
>  Thickness :3.5mmT
Applications
>  Cooling components to the chassis of frame
>  High speed mass storage drives
>  Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD
>  LED TV and LED-lit lamps
>  RDRAM memory modules
>  Micro heat pipe thermal solutions
>  Automotive engine control units
>  Telecommunication hardware
>  Handheld portable electronics
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
Typical Properties of TIF5140S Series
Color
Blue
Visual Composite Thickness hermalImpedance
@10psi
(℃-in²/W)
Construction &
Compostion
Ceramic filled silicone rubber
*** 10mils / 0.254 mm 0.36
20mils / 0.508 mm 0.41
Specific Gravity
3.0g/cc ASTM D297
30mils / 0.762 mm
0.47
40mils / 1.016 mm
0.52
Heat Capacity
1 l /g-K ASTM C351
50mils / 1.270 mm
0.58
60mils / 1.524 mm
0.65
Hardness
45 Shore 00 ASTM 2240
70mils / 1.778 mm
0.72
80mils / 2.032 mm
0.79
Thickness
3.5 mmT
ASTM D412
90mils / 2.286 mm
0.87
100mils / 2.540 mm
0.94
Continuos Use Temp
-40 to 160℃
110mils / 2.794 mm
1.01
120mils / 3.048 mm
1.09
Dielectric Breakdown Voltage
>5500VAC ASTM D149
130mils / 3.302mm
1.17
140mils / 3.556 mm
1.24
Dielectric Constant
5.0 MHz ASTM D150
150mils / 3.810 mm
1.34
160mils / 4.064 mm
1.42
Volume Resistivity
1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
170mils / 4.318 mm
1.50
180mils / 4.572 mm
1.60
Fire rating
94 V0
equivalent UL
190mils / 4.826 mm
1.68
200mils / 5.080 mm
1.77
Thermal conductivity
3.2 W/m-K ASTM D5470 Visua l/ ASTM D751 ASTM D5470
Certifications:
ISO9001:2015
ISO14001: 2004 IATF16949:2016
IECQ QC 080000:2017
UL
Standard Sheets Sizes:
8" x 16"(203mm x 406mm)
TIF™ series Individual die cut shapes can be supplied.
Standard Thicknesses:
0.020" (0.51mm) 0.030" (0.76mm)
0.040" (1.02mm) 0.050" (1.27mm) 0.060" (1.52mm)
0.070" (1.78mm) 0.080" (2.03mm) 0.090" (2.29mm)
0.100" (2.54mm) 0.110" (2.79mm) 0.120" (3.05mm)
0.130" (3.30mm) 0.140" (3.56mm) 0.150" (3.81mm)
0.160" (4.06mm) 0.170" (4.32mm) 0.180" (4.57mm)
0.190" (4.83mm) 0.200" (5.08mm)
Consult the factory to alternate thickness.
3.2W/Mk Light Blue Ultra Soft Thermal Gap Filler Pad TIF5140S 45 Shore 00 For Notebook 0